Dlaczego kierownik zakupów musi ściśle współpracować z działem finansów?

Kierownik zakupów, tak samo, jak kierownicy wszystkich innych działów, powinien ściśle współpracować z innymi obszarami firmy. Najważniejsze jest jednak to, aby znalazł wspólny język z działem finansów. Dlaczego to właśnie ta współpraca jest najważniejsza?

Celem współpracy na linii pomiędzy działem zakupów a działem sprzedaży jest oczywiście poprawa efektywności całej firmy. W optymalizacji w tym obszarze drzemie ogromny potencjał, który często jest niewykorzystany. Jak go wydobyć? Po pierwsze dział zakupów musi zdawać sobie sprawę z aktualnego stanu finansów w firmie. Tylko to pozwoli mu bowiem podejmować dopasowane do sytuacji decyzje zakupowe. Jego działanie będzie znacznie bardziej oszczędne, co na pewno przełoży się na pozytywne aspekty prowadzenia działalności.

Jak kierownik zakupów może w praktyce wykorzystać wiedzę na temat aktualnego stanu finansów? Może chociażby zaproponować dostawcom szybszą spłatę zobowiązań, ze względu na to, że w kasie znajduje się aktualnie większa ilość gotówki. W zamian może oczekiwać pewnego rabatu. W odwrotnej sytuacji natomiast będzie starał się wynegocjować jak najdłuższy termin spłaty zobowiązań. Od działu finansów kierownik zakupów może również otrzymać informację na temat tego, jakie są priorytety zakupowe. To pozwoli mu działać zgodnie z założoną strategią całego przedsiębiorstwa.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *