Przed Kierownikiem ds. Zakupów stoi nie lada zadanie. Robienie zakupów w przedsiębiorstwie zdecydowanie różni się od zakupów indywidualnych i jest dość złożonym procesem. Jest pewnego rodzaju zestawem połączonych ze sobą działań, prowadzących do określonego celu. Cały proces zakupowy możemy podzielić na następujące etapy.

1)Uświadomienie i zdefiniowanie potrzeby. Zanim w ogóle rozpoczniemy transakcję zakupową musimy mieć określoną potrzebę. Na tym etapie należy określić jakie cechy powinien spełniać produkt, którego potrzebujemy oraz zastanowić się, czy ma to być ponowienie dotychczasowych zakupów, czy ich modyfikacja, a może całkowicie nowy produkt i nowy zakup.

2)Analiza rynku. Polega na przejrzeniu i zanalizowaniu działających na rynku dostawców oraz oferowanych przez nich produktów.

3)Dokonanie wyboru dostawcy. Spośród wszystkich możliwych źródeł zaopatrzenia, wybieramy tego dostawcę, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Na tym etapie odbywa się także ustalenie warunków współpracy.

4)Realizacja dostawy.

5)Ocena zakupu. Weryfikacja zakupionych produktów pod kątem zaspokojenia potrzeby, gromadzenie doświadczeń na przyszłość.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *