Kierownik zakupów – jakie szkolenia powinien przejść?

Kierownik zakupów to ktoś, kto z jeden strony powinien mieć wiedzę z zakresu logistyki, jak i zarządzania zakupami, zaś z drugiej musi się wyróżniać umiejętnościami zarządzania zespołem oraz motywowania innych do pracy. Najszybszą formą na poprawienie swoich kompetencji jest dla niego zdecydowanie uczestnictwo w szkoleniach, najlepiej od razu po objęciu nowego stanowiska. Szkolenia takie często przeprowadzają firmy zewnętrzne, a rolą przełożonych jest dobranie takiego programu, który najbardziej rozwinie kierowników. Co zatem powinno zawierać takie szkolenie?

Po pierwsze, kierownik zakupów musi mieć dużą wiedzę z zakresu zarządzania zespołem. Im więcej specjalistów ds. zaopatrzenia pracuje wraz z nim, tym więcej uwagi musi poświęcić kompetencjom miękkim. Jest to równie ważne, jeśli pozostaje w stałym kontakcie z klientami. Szkolenia dla kierowników powinny zatem zawierać możliwość rozwijania kompetencji negocjowania, motywowania oraz rozwiązywania konfliktów.

Kierownik zakupów musi też zostać gruntownie przeszkolony z zakresu kompetencji twardych. Powinien wiedzieć niemalże wszystko o zarządzaniu zapasami w przedsiębiorstwie, logistyce w zaopatrzeniu, tworzeniu umów handlowych, jak również o organizowaniu procesów zakupowych. Im szerszy zakres wiedzy kierownika, tym większa szansa, że uda mu się uniknąć pewnych oczywistych błędów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *